Záhrada

Ako vybrať rastliny do bytu

Ako vybrať rastliny do bytu

Každá miestnosť priam ožije, keď do nej postavíte kvetináč s krásnou živou rastlinou. Živá rastlina však vyžaduje určité podmienky a starostlivosť, aby rástla a ostala zdravá so sviežim vzhľadom.

 

Najdôležitejšie informácie o pestovaní rastliny, ktorú ste si vybrali, zistíte zo štítku, ktorý k nej dostanete: svetelné podmienky, ako často a v akom množstve zalievať, ako často pridať hnojivo.  Niekedy aj napriek tomu, že sa snažíte dodržať všetky inštrukcie zo štítku, rastlinka začína vädnúť či vysychať. Často za to môže nedostatok či prebytok slnečného svetla.

 

Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú rastlinu pre vaše domáce podmienky.

 

Rastliny do tmavších častí bytu

Neskúsení pestovatelia často podľahnú mylnej predstave, že všetky rastliny potrebujú veľa svetla. Existujú však druhy, vyšľachtené prevažne z rastlín, voľne žijúcich v lesoch, v tieni stromov, kde k nim slnečné lúče preniknú len zriedkavo.

 

Tieto druhy sú ideálne na oživenie tmavých kútov domácnosti. Patria k nim:

  • zamioculcas zamiiflora
  • svokrin jazyk
  • monstera
  • begónia kráľovská a ďalšie.

 

Kvety, ktoré milujú slnko

Okenný parapet, na ktorý po väčšinu dňa dopadajú slnečné lúče, je miestom len pre také kvety, ktorým lúče neublížia. Mnohé rastliny totiž reagujú na prebytok svetla tak, že im sčervenejú listy, doslova sa spália a vyschnú.

 

K svetlomilným rastlinám, ktoré môžete umiestniť na parapet, patria prirodzene sukulenty, ktoré sa v prírode vyskytujú na  suchých pôdach, v horúcich oblastiach.

 

Čínska rastlina bohatstva, známa svojimi dokonale okrúhlymi listami, tiež znesie priame slnko. Na parapete tiež môžete pestovať tučnolist alebo aloe vera.

Kvetináče a obaly na kvetináče

Nezabudnite na výber vhodného kvetináča pre rastlinky. Väčšina z nich potrebuje, aby korene mohli dýchať, umiestnite ich teda do kyprej pôdy, do jednoduchého plastového kvetináča. Ten potom vložte do keramického kvetináča.

 

Dekoratívnu funkciu plnia obaly na kvetináče, zhotovené z kovu, či prútené košíky na kvety v prírodnom dizajne.

Veľkosť kvetináča ovplyvňuje rast rastlín. Jeho dizajn je zas dôležitý pre celkový dojem a súlad s miestnosťou. Vyberte si kvetináč, v ktorom bude rastlinka rásť a zároveň bude štýlovým doplnkom vašej domácnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *