Bytové doplnky

Anjeli patria k Vianociam. Čo v skutočnosti symbolizujú?

Anjeli patria k Vianociam. Čo v skutočnosti symbolizujú?

 

Niekto sa nad dekoráciami s tematikou anjela nezamyslí, kým nepríde 24. december.

Iní majú anjelikov vo všetkých možných podobách plné vitrínky počas celého roka.

 

Zbierať sošky anjelikov je roztomilá záľuba. Vyzerajú krásne a sú neodmysliteľnou súčasťou sviatkov, najmä Dušičiek a Vianoc. Anjeli však znamenajú oveľa viac, než len dekorácie. Symbol anjela nie je v živote človeka náhodou.

 

Nachádzame ich v maliarskom a sochárskom umení, v literatúre, náboženských textoch aj ľudových rozprávkach, bájkach, povestiach, ktoré sú staré stovky, až tisíce rokov.

 

Anjeli tu boli už dávno pred nami. Sú to neviditeľné bytosti, ktoré nás sprevádzajú, chránia, radia nám. Pomáhajú nám prekonať náročné životné situácie, radujú sa s nami a nosia nám šťastie.

 

 

 

Čo symbolizuje anjel?

Symboliku anjelov môžeme chápať z viacerých uhlov. K tým najdôležitejším významom patria:

 

  1. Viera

Viera dodáva ľuďom nádej, vďaka nej sa majú stále na koho obrátiť. Anjeli sú akýmsi spojením človeka s Bohom, či s vesmírom, so svetom nehmotným, mystickým, duchovným. Anjelik je pre veriaceho človeka ideálny darček.

 

  1. Inteligencia a sloboda

Krídla sú symbolom slobody. Inteligencia je vlastnosť, ktorá človeka oslobodzuje. Odpovede hľadáme po celý život a anjeli nás sprevádzajú na ceste k nim.

 

  1. Sila a ochrana

Anjeli predstavujú silu, nie však fyzickú, ktorá je ohraničená schopnosťami ľudského tela, ale duševnú, nekonečnú silu. Má ju v sebe každý človek, a ak ju rozvíja, chráni ho na ceste životom.

 

  1. Nevinnosť a čistota

Pripomínajú nám, kto v skutočnosti sme, bez starostí a krívd ľudského sveta. Anjeli sú dokonalým symbolom nevinnosti.

 

Drevené sošky anjelikov sú obľúbeným talizmanom. Okrem spomínaných cností nám symbolizujú duše blízkych, ktorí tu s nami už nie sú, no ich duše sú stále prítomné. Podporujú nás a ochraňujú na našej ceste životom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *