Kuchyňa

Aký je rozdiel medzi porcelánom a keramikou?

Aký je rozdiel medzi porcelánom a keramikou?

Porcelán je dokonale biely, elegantný a ľahký materiál. Výrobky z neho sú krehké, ale krásne – preto stojí za to si ich starostlivo uschovať.

 

Mnoho ľudí si porcelán zamieňa s keramikou. Majú síce veľa spoločného, no predsa sú odlišné. Spája ich najmä pôvod – porcelán sa tiež vyrába z keramickej hmoty, aj keď z trochu iného druhu. Odlišnosti medzi týmito dvoma materiálmi tvorí najmä spôsob výroby.

 

Keramika: od soľničiek až po sochy nadľudskej veľkosti

Keramika ponúka bohaté možnosti umeleckého využitia, ale aj masovej výroby riadu a doplnkov do domácností. Výrobky z nej sú zvyčajne hrubšie a pevnejšie ako z porcelánu, no tiež rozbitné.

Na rozdiel od porcelánu sa dá celkom pohodlne modelovať na hrnčiarskom kruhu a drží tvar, preto je vhodnejšia aj na monumentálnejšie diela.

 

Vznešený porcelán

Aj porcelán sa využíva na umeleckú tvorbu, aj na každodenné použitie. Namiesto modelovania sa keramická hmota leje do pripravených sadrových foriem, keďže je ťažšie tvarovateľná. V peciach sa zahrieva až na 1400 °C, vďaka čomu je výsledok dokonale jednoliaty.

Čajníky, hrnčeky, šálky a vázy z porcelánu sú jemnejšie a ľahšie ako tie keramické. Ak sa nerozbijú, výrobky vydržia večne. Tie najvzácnejšie sady z porcelánu sa dedia z generácie na generáciu a používajú sa len pri výnimočných príležitostiach.

 

Porcelánové výrobky sa stávajú plátnom pre romantické kvetinové vzory, moderné geometrické, tradičné ornamentálne či abstraktné vzory. Krásny lesk a farby sa vynímajú na typicky bielom podklade. Tradičný čínsky porcelán nezriedka obsahuje celé výjavy príbehov, zasadené do malebnej krajiny, obsadené postavami z histórie, maľované tenulinkými štetcami do najmenších detailov.

Náklady na jeho výrobu sú vyššie, preto rastie aj jeho cena. Tento noblesný, vznešený materiál, ideálny pre slávnostné chvíle, je však svojej ceny hoden.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *