Kuchyňa

Bambus je materiál budúcnosti

Bambus je materiál budúcnosti

Pevný, odolný a zároveň 100 % rozložiteľný. Bambus je jedným z najľahšie obnoviteľných materiálov na svete a ekologickosť je dnes jednou z najdôležitejších priorít.

 

Vedeli ste, že bambus je najrýchlejšie rastúca rastlina na svete? Žiaľ, v našich podmienkach nenarastie do takých výšok, ako v krajinách Ázie. Napriek tomu ho materiálom budúcnosti a hneď vám vysvetlíme, prečo:

 

  • je 100% rozložiteľný;
  • je udržateľný: rastie veľmi rýchlo, do svojej „dospelej“ výšky dorastie do 3 až 5 mesiacov;
  • na miestach, kde rastie, pomáha udržiavať pevnú štruktúru pôdy, produkuje cca o 35% viac kyslíka než ostatné rastliny, tvorí domov aj potravu pre rôzne druhy živočíchov;
  • nepotrebuje pesticídy – je prirodzene odolný voči škodcom;
  • antibakteriálne vlastnosti, preto sa vlákna z neho používajú na výrobu textilu, ktorý je jemný a vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou;
  • je veľmi pevný, preto sa používa aj ako stavebný materiál.

Pandy vedia, čo jedia

Bambus sa pestuje v juhovýchodnej Ázii, v Južnej Amerike a v Afrike. Najväčším producentom je Čína, kde okrem toho, že slúži ako stavebný aj textilný materiál, je potravou pre pandy. Mladé výhonky sú jednou z obľúbených ingrediencií ázijskej kuchyne.

To len potvrdzuje jeho skvelé vlastnosti. Výrobky z neho sú ideálne na kontakt s potravinami, najmä ak si potrpíte na absolútnu čistotu bez chémie.

Ako využiť bambus v domácnosti?

V Ázii je bambus bežne používaným materiálom, podobne, ako je u nás buk či dub. Prakticky čokoľvek, čo by ste vyrobili z dreva, môže byť aj z bambusu.

V súčasnosti sú bambusové doplnky dostupné aj u nás.  Vytvorte si  napríklad štýlové stolovanie s bambusovou servírovacou misou. Alebo si urobte poriadok v kuchyni s praktickým držiakom na príbory – tiež 100% z bambusu.

Z bambusového dreva sa vyrábajú taniere aj príbory, poháre, koše, nádobky všetkých možných veľkostí, a krásne dekorácie. Používať ho namiesto plastu či hliníka je malý, ale podstatný krok k ekologickejšiemu životu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *