Nábytok

Ako zariadiť kuchyňu v provensálskom štýle?

Obdivujete všetky tie nádherné vidiecke kuchyne zariadené v provensálskom štýle? Nemusíte zúfať. S troškou šikovnosti je možné nádych francúzskeho vidieku priniesť aj ku vám domov, dokonca aj do malého panelákového bytu. Ako na to a akých zásad sa pridržiavať?

Na začiatok si musíme ujasniť, aké sú základné rysy provensálskeho bývania. Od ostatných francúzskych vidieckych štýlov bývania sa totiž líši. Typický je preň rustikálny patinovaný nábytok. Farby provensálskeho štýlu sú levanduľovo fialová, biela, slnečnicová žltá, bledomodrá a olivovo zelená. Žiarivo biela je však využívaná veľmi málo, uprednostňuje sa slonovinová alebo biela patinovaná.

 

Kvetinové vzory a nádych nostalgie

Provensálske bývanie má romanticko-nostalgický nádych. Je typické pre interiérové zariadenie, no využiť ho môžeme aj na záhradách či terasách. Kvetinové vzory sú totiž pre tento štýl typické. Najčastejšie využívanými bylinkami a kvetmi sú ružová ruža, ľalia a samozrejme levanduľa, ktorá je pre oblasť Provence typická. Tieto vzory sa využívajú na kvetinových závesoch, keramike či poťahoch sedačiek.

Okrem kvetov sa ako potlač na textile využívajú aj prúžky. Textil dodáva takémuto bývaniu útulnosť a teplo domova. Ak teda zvažujete zariadenie kuchyne práve v takomto štýle, určite nezabudnite na obrusy a vzorované závesy.

 

Patinovaný nábytok s efektom opotrebovania

Keďže je provensálske bývanie vidiecky štýl, nábytok je rustikálny. Objavujú sa na ňom zaobleniny a jemné dekorácie. Obľúbený je aj efekt opotrebovania nábytku. Dosiahneme ho technikou patinovania, ktorá pripomína starý vyšúchaný nábytok. Patinovať môžeme nielen nábytok, no aj rôzne kuchynské doplnky, ako sú napríklad krabičky na čaj či poháre na bylinky.

V starých rodinných domov zase môžeme využívať zaujímavý detail dreveného stopu natretého bielou farbou. V panelákových bytoch je však drevený strop utópia. Namiesto stropu sa však môžeme zamerať na kuchynskú podlahu alebo steny. Na zemi vyniknú drevené podlahy alebo terakotové dlaždice, na stenách tapety s jemným vzorom.

 

 

Dekorácie do kuchyne

Okrem patinovaných doplnkov sú obľúbené aj funkčné prútené dekorácie, napríklad rôzne podnosy či košíky. Stolovanie by sa malo samozrejme niesť vo farbách typických pre tento štýl, oživiť ho však môžeme jedálenským servisom s jemným vzorom. Nezabudnime na detaily, ako sú napríklad nástenné hodiny alebo vázy so živými či sušenými kvetmi.  

Fantázii sa medze nekladú. Jediné, na čo pri zariaďovaní či prerábke kuchyne do tohto štýlu musíte myslieť, sú kvety, patina, pastelové farby, prírodné materiály, jemná stopa minulosti a útulnosť. Keď dodržíte tieto pravidlá, veľmi jednoducho môže aj vaša kuchyňa dostať nádych francúzskeho vidieckeho Provence, kraja plného vône levandule a sviežeho morského vánku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *