Nábytok

Prevzdušnite byt v Hygge štýle

Snažíte sa vo svojom byte prepojiť moderný štýl bývania s prírodou? Možno aj vy tak inklinujete k dánskemu štýlu bývania Hygge, ktorý je dnes populárny po celom svete. Hygge sa však nezameriava len na interiérový dizajn, no na celú životnú filozofiu. Hovorí sa, že je receptom na šťastný život Dánov. V čom tkvie jeho tajomstvo?

 

Hygge ako recept na šťastný život

Slovíčko Hygge sa doslovne preložiť nedá. Vyjadruje pohodu a útulnosť. Práve od toho sa odvíja aj celá jeho filozofia. Je to radostný pohľad na život, ktorý sa teší z obyčajných dní. Hovorí, že by sme si mali nájsť čas na činnosti, ktoré nás tešia a tomu prispôsobiť aj bývanie. Podľa Hygge filozofie je venovanie sa upokojujúcim a radostným činnostiam pre človeka receptom na šťastný život.  

Textúry a pestrosť materiálov

Severská cesta ku šťastiu sa v Európe stala v posledných rokoch hitom. Súčasťou dánskeho života je však už od 18. storočia. Cieľom Hygge v interiérovom dizajne je prepojiť prírodu a moderné bývanie. Z domova sa snaží vytvoriť miesto na oddych a relax. Stavia preto na prírodné materiály, ako je drevo, keramika či kameň. Spoznáte ho napríklad aj podľa steny vytvorenej z drevených lamiel. Neuznáva nič umelohmotné a plastové. Naopak, podporuje nás k pestovaniu kvietkov a zelených izbových rastlín.

 

Prirodzené osvetlenie

Keďže je väčšina dánskych dní tmavých, severania si chcú do bytu privodiť prirodzené, no atmosférické svetlo. Svetlo lámp v byte je preto tlmené, Dáni sa vyhýbajú jasnému a ostrému osvetleniu. Atmosféru dotvárajú aj častým zapaľovaním sviečok. Takáto atmosféra v Hygge filozofii nabáda k oddychu, prečítaniu si dobrej knihy či vychutnaniu pohára kvalitného vína.

 

Minulosť je súčasťou prítomnosti

Aj keď je Hygge veľmi moderný štýl bývania, zakladá si na spomienkach. Fotografie a predmety z minulosti, ktoré pre obyvateľov bytu majú význam, sú vítanými a žiaducimi doplnkami. Naopak vyhodiť by sme mali všetko, čo sa obyvateľom bytu na pohľad nepáči alebo je to pre nich už zbytočné. Biele steny a nábytok sú doplnené len o jednoduché prírodné doplnky, ktoré svojimi zaujímavými tvarmi môžu interiér ozvláštňovať. Teplo domova podčiarknu textílie – vankúše či teplé deky, ktoré vytvárajú práve spomínané miesto na relax.  

 

 

Zastavte sa a relaxujte

Dáni sú aj napriek pochmúrnemu počasiu najšťastnejším národom na svete. Je to určite aj preto, že dánsky štýl Hygge je skutočnou radosťou. Jeho zásady vám pomôžu byt prevzdušniť a zariadiť takými doplnkami, ktoré vás budú skutočne tešiť. Navyše harmonizuje a upokojuje dušu. Veď si to priznajme, kedy sme sa naposledy zastavili my? Vyložili si nohy, popíjali horúci čaj a tešili sa kráse prítomného okamihu? Veď predsa ten najlepší relax je hodiť každodenný zhon za hlavu a na chvíľku vypnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *