Kuchyňa

Ako a podľa čoho si vybrať taniere do vašej kuchyne?

Dnešným trendom v každej kuchyni je vysoká pozornosť nielen na prípravu jedla ale hlavne na kvalitu a čerstvosť potravín. Vďaka obľúbeným televíznym reláciám a rôznym kulinárskym blogom všetci, čím ďalej tým viac, experimentujeme v kuchyni s jedlom.

Menej pozornosti sa paradoxne venuje kúpe a výberu tanierov a setov, na ktorých servírujeme naše majstrovské diela. V tomto článku vám poradíme ako a podľa čoho si vybrať obedové a kávové sety.

1. Materiál

V prvom rade je dôležité dokonale poznať materiály, z ktorých sa bežne vyrábajú taniere. Každý z týchto materiálov má svoje výhody a aj nevýhody.

Keramika

Je to jeden z najstarších materiálov používaných na výrobu úžitkových predmetov. Ručne vyrábané a maľované šálky, taniere a misy z pálenej hliny môžu dosiahnuť aj veľmi vysokú hodnotu.

Porcelán

Tento vzácny typ jemnej keramiky bol objavený v Číne a odtiaľ sa dostal do Európy. Odvtedy kompletne nahradil keramiku pri výrobe obedový setov, kávových a čajových súprav. Odlišuje sa svojou ľahkosťou, priesvitnosťou a oveľa väčším leskom. Je to veľmi hygienický materiál a odolnejší voči opotrebovaniu.

Sklo

Veľmi moderný a praktický materiál na výrobu tanierov. Môže mať tie najrôznejšie a originálne formy a farby. Máte na výber z krištáľového skla, dymového, farebného, matného, alebo priesvitného skla.

Plast

Rozdeľujú sa na taniere z tvrdého plastu alebo tenké jednorazové taniere a poháre. Vďaka jednorazovému použitiu dokážete obslúžiť veľké množstvo ľudí a netreba ich umývať. Ale ich používanie nie je veľmi ekologické. Tvrdé plastové taniere sú veľmi odolné a ľahké. Nerozbijú sa a neopotrebujú, sú vhodné do mikrovlnky a do umývačky. Najčastejšie ich používajú deti, kvôli bezpečnosti.

Kameň

Bridlicový kameň aj spolu s lávovým kameňom sú jedným z posledných gastronomických hitov. Taniere alebo podnosy z čierneho bridlicového kameňa sú obzvlášť vhodné na moderný finger food.

Drevo

Drevené taniere, dosky a misky sú súčasťou našej slovenskej tradície. Netreba vám, hádam, pripomínať, že bryndzové halušky z nich chutia oveľa lepšie.

2. Estetika

Vlastnému estetickému vkusu sa hranice nekladú. Každý vie, čo sa mu páči a na akú príležitosť potrebuje obedový set alebo kávovú súpravu. Dnes máte toho na výber naozaj veľmi veľa, od klasických bielych tanierov až po všetky možné dekorácie alebo farebné taniere. Moderné a aj tradičné, ručne maľované, okrúhle, štvorcové, hranaté, asymetrické alebo oválne. Vyberajte podľa štýlu vášho zariadenia a podľa toho, na akú príležitosť ich potrebujete.

Dbajte vždy aj na to, aby ste zladili s taniermi aj dezertné taniere, polievkové a servírovacie misy, omáčnik, koreničku a soľničku.

3. Účel

Obedový set na sviatky a na špeciálne príležitosti sa musí rozhodne líšiť od normálneho každodenného setu. V tomto prípade je vhodné vybrať elegantný set vo svetlých farbách alebo s jemnou dekoráciou.

Na každodenné používanie je lepšie zvoliť lacnejšie a praktickejšie materiály, ako plast, sklo alebo keramika. Jednofarebné sety sú v tomto prípade najvhodnejšie, aby sa dekorácie nezodrali častým umývaním. Pozor na to, aby boli vhodné aj do umývačky riadu.

Ak radi varíte špeciálne a moderné večery pre vašich priateľov, tak originálne farby a aj formy tanierov sú pre vás najlepšia voľba. Očaríte ich tak nielen vašou gastronomickou špecialitkou, ale aj štýlovým a moderným servírovaním. Taniere z bridlicového kameňa, dreva, či z priesvitného skla budú vaším tajným esom v rukáve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *