Kuchyňa

Dokonalá šálka čaju? Takto si ju pripravíte

Dokonalá šálka čaju? Takto si ju pripra

Dokonalá šálka čaju? Takto si ju pripravíte

 

 

Príprava čaju nie je len o zalievaní vrecúška horúcou vodou. Bohatú chuť a opojnú vôňu zažijete až vtedy, keď ochutnáte kvalitný sypaný čaj.

Ak si chcete pripraviť šálku horúceho nápoja, ktorý by potešil aj čajových someliérov, záleží na každom detaile – od kvality lístkov, cez teplotu vody až po čajníky a šálky, do ktorých ho nalejete.

Teplota vody a dávkovanie

Dávkovanie záleží od konkrétnej odrody a druhu čaju, ale aj od intenzity chuti, ktorú očakávate.

Správna teplota vody je pri príprave čaju kľúčová. Ak pripravujete čierny čaj, použite vriacu vodu. Lístky zeleného čaju potrebujú maximálne 75 °C, aby si zachovali svoju chuť a nezhorkli. Biely a žltý zalievajte 80 stupňovou, Pu´erh a oolong 85 stupňovou vodou. Tmavé čaje stačí lúhovať 2 až 3 minúty, zelený čaj 5 minút.

Čaj matcha môžete pripravovať aj na studeno, alebo ho zaliať vodou s teplotou 60 °C. Po zalievaní ho treba pretrepať v termoske, alebo vyšľahať metličkou do peny. Takto získate osviežujúci čaj, ktorý vám dodá energiu.

Dokonalá šálka čaju? Takto si ju pripra

 

Ovplyvňuje šálka chuť čaju?

Existujú teórie, podľa ktorých farby riadu silno vplývajú na chuť jedla a nápojov. Dokážu vzbudiť apetít, ale aj potlačiť chuť do jedla. Povzbudzujúci účinok má napríklad zelená alebo červená farba, modrá upokojuje, žltá zlepší náladu.

Dokonalá šálka čaju? Takto si ju pripravíteAj keď na to neexistujú vedecké dôkazy, my vieme, že čaj vám bude chutiť najlepšie z krásnej šálky, ktorá bude len a len vaša. Väčšina ľudí má silný citový vzťah k svojej obľúbenej šálke.

Niektoré pripomínajú radostnú životnú udalosť alebo milovanú osobu. Alebo vašu šálku vlastníte od detstva. Takýto hrnček je skrátka nenahraditeľný. Naplnený horúcim čajom vás ráno povzbudí, večer pomôže zrelaxovať po náročnom dni. Ak niekomu darujete šálku, môže sa stať, že na vás bude s úsmevom myslieť každý deň.

Vône a chute kávy, čaju alebo horúcej čokolády majú blahodarný účinok na našu myseľ. Šálka čaju zvyčajne znamená čas oddychu, chvíľku, keď môžete načerpať nové sily, porozprávať sa s priateľmi, alebo len tak odpočívať.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *