Kuchyňa

Legenda o výbave po starej mame

Legenda o výbave po starej mame

Legenda o výbave po starej mame. Hovorí sa o nej pri rodinných obedoch a slávnostných príležitostiach, počuli o nej aj malé deťúrence, keď sa hrávali s hračkárskymi šálkami, mamka vám ju sľubovala so slovami: „Keď sa raz vydáš/oženíš, tak ju dostaneš do vienka.“ Áno, uhádli ste, reč je o výbave po starej mame.

18-dielny jedálenský servis ING

Kde zmizol?

Počas sviatkov, akými sú Vianoce alebo Veľká noc, ste mohli zahliadnuť nádherný ozdobný porcelán, ktorý potom ihneď zmizol v tajnej skrini. Pre vzácnych hosťov sa vyťahovali šálky a poháriky z kredenca zamknutého na kľúč, a nedajbože ho potom poumývať v umývačke riadu.

Stará mama pre nás odkladala, vyšívala a háčkovala obrusy hádam odkedy sme sa narodili. Uteráky s vyšitými iniciálkami, posteľné prádlo a dokonca aj pyžamá sa postupne kupovali do výbavy. Odkladali sa v špeciálnej komode, určenej len na tieto príležitosti.

S ním bola aj chuť lepšia.

Vyblýskané krištáľové poháre a celé porcelánové sady na každú príležitosť boli takisto neodmysliteľnou súčasťou tohto vzácneho pokladu. Kolekcie šálok na kávu, hrnčeky na čaj, porcelánové súpravy tanierov so všetkým, čo k tomu patrí. Nechýbala misa na nedeľnú polievku, dezertné taniere, servírovací tanier, rôzne misy a misky na omáčky, ozdobné tácky a podnosy. Je tam všetko od výmyslu sveta a o čom ani netušíme, že niekedy budeme potrebovať. Samozrejme súčasťou sú aj príbory, v tom lepšom prípade aspoň pre tridsiatich hostí. Takto budete môcť pohostiť celú dedinu. Legendárna výbava plná pokladov na nás čakala, pekne schovaná v skrini, až do našej svadby.

Obedový set Fischer 18. dielny

Ako malé deti ste určite prichytili vašu starkú ako občas všetko pekne vyberie, opráši porcelánové šálky a vyleští poháre a štamprlíky. Skontroluje, či obrusy nezožltli a pekne ich odloží naspäť. V každom jednom vzácnom kúsku sa skrýva hlavne  veľa lásky, akou nás mohla len ona milovať. Stavím sa, že ešte aj teraz pohládzate s nostalgiou tie krásne obedové súpravy, porcelánové sety a krištáľové poháre. A je jedno, že ste už veľkí, a máte vlastné deti a vnúčence.

Legenda o výbave po starej mame

Legenda o výbave po starej mame

Keby nebolo našich starých mám, tak by sme boli ukrátení o tento vzácny poklad. Nezabudnite teda ani vy na tento starý dobrý zvyk a pripravte výbavu do vienka pre svojich potomkov. Aby tak legenda o výbave po starej mame, nezostala len legendou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *